Rīgā būs Alvja Hermaņa ārvalstu iestudējumu viesizrādes

Rīgā būs Alvja Hermaņa ārvalstu iestudējumu viesizrādes
Skats no izrādes „Vēlie kaimiņi”
Ar Eiropā pazīstamā latviešu režisora, Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa ārpus Latvijas tapušo iestudējumu viesizrādēm 2014. gada janvāra beigās tiks iesākts Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums – laikmetīgā teātra programma „forte forte” – Eiropas vadošo režisoru izrāžu sērija gada garumā.

„forte forte” izrādes vieno tēmu loks, kā centrā ir indivīda un varas, normālā un nenormālā, personības un masu, un savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā.

Pēc Alvja Hermaņa viesizrādēm „forte forte” turpinās beļģu apvienība „Needcompany” ar leģendāro mūziklu „Izabellas istaba”, kā arī vēl citu ievērojamu režisoru darbi, bet programmu noslēgs dokumentālā teātra pionieri „Rimini Protokoll” ar īpašu dāvanu Rīgai 2014. gada decembrī.

Alvja Hermaņa izrāžu nedēļa notiks no 2014. gada 25. janvāra līdz 1. februārim. Tās laikā rīdzinieki varēs noskatīties Minhenes Kamerteātra iestudējumu „Vēlie kaimiņi”, Vīnes pilsētas teātra izrādi „Tēvi”, Ginta Grūbes dokumentālās filmas „Vairāk nekā dzīve” pirmizrādi un Hermaņa starptautiskajai karjerai veltītu teorētisku pasākumu.

Īzaka Baševisa Zingera literatūrā balstītā izrāde „Vēlie kaimiņi” ir pirmais Hermaņa darbs, saistīts ar šo izcilo ebreju rakstnieku, 1978. gada Nobela prēmijas laureātu. Kā daudzi ebreju intelektuāļi, arī Zingers kara gados bija spiests pamest Veco pasauli un doties uz ASV. Ceļš uz Jauno pasauli un dzīve tajā bieži atspoguļota Zingera darbos, par to arī izrāde „Vēlie kaimiņi” – divu rakstnieka stāstu pārcēlums uz skatuves.

 

Iestudējuma galvenais varonis Harijs Bendiners ir ļoti bagāts un vientuļš. Viņš dzīvo dārgā 11. stāva apartamentā Maiamibīčā un katru dienu mēro ceļu uz brokeru kantori, lai sekotu svārstībām Ņujorkas biržā. Kādu dienu atskan durvju zvans un viņa priekšā stāv sīka sieviete ar iespaidīgu matu sakārtojumu. Viņa stādās priekšā kā Harija jaunā kaimiņiene. Otrā stāsta galvenie tēli – divi ebreju imigranti Kališers un Kopicka kundze – ir seni kaimiņi. Kopicka kundze vada telepātijas seansus. Kališeram tie ir bez maksas, un viņš apciemo kaimiņieni regulāri, līdz nonāk dīvainas atkarības varā.

Izrāde „Vēlie kaimiņi” tiek slavēta izcilā aktieru ansambļa dēļ, bet Hermanis pēc vairākiem gadiem atgriezās pie Zingera stāstiem JRT izrādē „Kabalas noslēpumi”.

Izrādi „Vēlie kaimiņi” varēs noskatīties Rīgas kinostudijā 25. janvārī plkst. 19.00 un 26. janvārī plkst. 18.00.

Savukārt Vīnes pilsētas teātrī iestudētajā izrādē „Tēvi” satiekas latvietis, krievs un vācietis. Ne kā anekdotē, bet gan jūtīgā stāstā par tēviem un dēliem, kurā aktieri izspēlē savas atmiņas. Izrādē piedalās JRT aktieris Gundars Āboliņš.

 

„Man pašam ir dēli, mans tēvs vēl ir dzīvs, un esmu pārliecināts, ka attiecības starp dēlu un tēvu ir viena no noslēpumainākajām lietām pasaulē,” saka režisors Alvis Hermanis.

Izrādē trīs aktieri no Vācijas un Latvijas stāsta par sevi un saviem tēviem, atklājot salīdzināmo un nesalīdzināmo.

Viņi atceras kā dēli, bet izstāsta kā aktieri, zīmējot saikni starp teātri un instinktu, mākslu un dzīvi. Šajā teātra un dzīves kolāžā trīs izcili personāži atklāj, kā kļuvuši par to, kas viņi ir. Viņu stāsti ir aizkustinoši, jautri, baisi un skumji, bet vienmēr – dziļas mīlestības pilni.

Izrāde „Tēvi” arī tiks demonstrēta Rīgas kinostudijā, to varēs noskatīties 31. janvārī un 1. februārī plkst. 19.00.

Izrāžu programmu papildinās Ginta Grūbes dokumentālās filmas „Vairāk nekā dzīve” seansi kinoteātrī „Splendid Palace”. Filma atklāj Hermaņa režijas metodi, atsakoties no klasiskā dramaturģiskā materiāla, bet meklējot teātra, dokumentalitātes un dzīvesstāstu saskares punktus, kā arī jebkura dzīvesstāsta transformācijas iespējas teātrī.

Filmā dokumentēts Hermaņa darbs trīs teātros – Jaunajā Rīgas teātrī, Minhenes Kamerteātrī un Ķelnes pilsētas teātrī.

Biļetes uz izrādēm „Vēlie kaimiņi” un „Tēvi” nopērkamas „Biļešu paradīzes” kasēs no 3. decembra.

Programmu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts, atbalsta nodibinājums „Rīga 2014”, Kultūras ministrija, Rīgas kinostudija, SIA „Rīgas nami”.

 

0 komentāri

Komentāru nav