Baha un Ešenvalda pasijas skanēs arī Rēzeknē

Baha un Ešenvalda pasijas skanēs arī Rēzeknē
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Latgales vēstniecība „Gors”
29-03-2014 A+ A-
Sestdien, 5. aprīlī, Latgales vēstniecībā „Gors” Lieldienu gaidīšanas laikā pirmatskaņojumu piedzīvos Ērika Ešenvalda „Lūkas pasija”, kā arī tiks atskaņota Johana Sebastiāna Baha „Marka pasija”. Koncerts notiek diriģenta Sigvarda Kļavas izlolotās koncertsērijas „Bahs. Pasija. Rīga” ietvaros, kas ir arī viens no nozīmīgākajiem Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumiem, pavēstīja Latgales vēstniecības „Gors” vadītāja Diāna Zirniņa.

Pasijas atskaņos Latvijas Radio koris, kamerorķestris „Sinfonietta Riga”, solisti – Elīna Šimkus (soprāns), Sergejs Jēgers (kontrtenors), Mati Turi (tenors) un Daumants Kalniņš (baritons).

Latgales vēstniecības „Gors” Mākslinieciskās un pasākumu nodaļas vadītāja Ilona Rupaine atzīst: „Brīnišķīgi, ka Rēzeknē būs tik vērtīgs koncerts, kurā skanēs te tikai Baha, bet arī plaši atzītā latviešu komponista Ērika Ešenvalda pasijas. Vēl jo lielāks prieks par to, ka pasijas atskaņos ne tikai „Gors” publikas iemīlētais Latvijas Radio koris un „Sinfonietta Riga”, jo Latgalē būs iespējams klausīt arī spilgtus solistus.”

Ēriks Ešenvalds teic: „Lūkas pasija bija Sigvarda Kļavas iniciatīva. Pirms desmit gadiem uzrakstīju opusu „Kristus ciešanas un augšāmcelšanās”, un tās bija pirmās muzikālās sajūtas, uzdrīkstēšanās ielikt šo stāstu mūzikā. Lūka rāda Kristu kā Cilvēka Dēlu, un šī cilvēcība ir ļoti klātesoša arī Lūkas evaņģēlijā. Mans stāsts mūzikā aizsākas ar brīdi, kad Pilāts nodod Kristu pūļa varā – tur raud sievas, viņa pēdējais apģērbs tiek sadalīts, kareivjiem savā starpā metot kauliņus.

Bet šiem dramatiskajiem notikumiem es pretstatu kaut ko gaišu no Kristus dzīves iepriekšējiem gadiem, gaišas epizodes no Kristus bērnības, kad viņš guļ un māte skaita vakara lūgšanu.

Arī to, kad Kristus ir paaudzies un visticamāk apguvis sava tēva Jāzepa arodu, galdniecību. Ir spēcīga sajūta apzināties, ja pirms desmit gadiem Kristus roka glaudīja koku, apstrādājot to, tad ciešanu ceļā uz Golgātu viņam šis koks ir jānes. Tur ir pretruna un reizē brīnums, ka krusts glābj cilvēci. Un par to arī ir šis opuss. Solisti skaņdarbā nepilda konkrētu lomu, izņemot Daumantu Kalniņu, kurš ir pazudušais dēls, jo tikai Lūkas evaņģēlijā atrodama Kristus līdzība par pazudušo dēlu. Pētot, ar ko Lūkas evaņģēlijs atšķiras no citiem, sapratu, ka vēlos izstāstīt mūzikā par šo pazudušo dēlu.”

Videointerviju ar Ēriku Ešenvaldu var noskatīties šeit:

No Johana Sebastiāna Baha „Marka pasijas” saglabājies tikai librets, turpretim mūzika (vismaz laba tiesa no tās) gājusi zudībā. Vācu diriģents, ērģelnieks un komponists Dīthards Hellmans rekonstruēja „Marka pasiju”, viņa veikuma pasaules pirmatskaņojums notika 1964. gadā. Latvijā „Marka pasijas” restaurācijas versija pirmoreiz izskanēja Sigvarda Kļavas vadībā 2005. gada Lielajā piektdienā. „Marka pasija” ir skaista mūzika, kas Kristus nāves vēsti pauž Baham raksturīgā apgarotā lakonismā, skaudrumā un vienlaikus dievišķā daiļumā.

Koncerta sākums plkst. 17.00, biļetes iegādājamas „Gors” biļešu kasē, „Biļešu paradīze” kasēs. Biļetes cena: 7–12 eiro. Pensionāriem, skolēniem un studentiem – 30% atlaide.

0 komentāri

Komentāru nav