„Es pretstatu kaut ko gaišu”. Ēriks Ešenvalds par „Lūkas pasiju”

„Es pretstatu kaut ko gaišu”. Ēriks Ešenvalds par „Lūkas pasiju”
Publicitātes foto
02-04-2014 A+ A-
Ar Johana Sebastiāna Baha „Marka pasiju” piektdien, 4. aprīlī, Rīgas Domā tiks aizsākta koncertu sērija „Bahs. Pasija. Rīga”. Turpmākajās nedēļās – Ciešanu laikā līdz Lieldienām – Rīgas dievnamos izskanēs arī Baha sarakstītās Jāņa un Mateja pasijas. Koncertā 4. aprīlī tiks pirmatskaņota arī latviešu komponista Ērika Ešenvalda „Lūkas pasija”, kas tapusi 10 gadus pēc komponista pazīstamā opusa „Kristus ciešanas un augšāmcelšanās”.

„Pagājuši 10 gadi kopš pirmā opusa par Kristus ciešanām, tagad ir Lūkas evaņģēlijs. Sajūtas ir ļoti īpašas – briedums, uzkrāta lielāka pieredze. Es pretstatu kaut ko gaišu no Kristus dzīves iepriekšējiem gadiem, pat gaišas epizodes no Kristus bērnības, kad viņš guļ un māte vakarā skaita lūgšanu,” par jauno skaņdarbu stāsta Ēriks Ešenvalds.

Viņš skaidro, ka solistiem šajā darbā nav iedalīta katram konkrēta loma, izņemot Daumantu Kalniņu, kurš ir pazudušais dēls. Jo tikai Lūkas evaņģēlijā Kristus stāsta šo līdzību. „Pētot, ar ko Lūkas evaņģēlijs atšķiras no pārējiem, nolēmu, ka gribu izstāstīt šo stāstu par pazudušo dēlu arī mūzikā,” stāsta komponists. „Es dzīvoju 21. gadsimtā, un man ir jāstāsta ar tiem līdzekļiem un sajūtām, kādas man ir šodien. Tur nav ko melot vai izskaistināt, stāstu tā, kā to redzu,” piebilst Ešenvalds.

„Bahs. Pasija. Rīga” ir diriģenta Sigvarda Kļavas izlolots starptautisks projekts, kurā kopā ar izciliem baroka mūzikas interpretiem no Šveices un Dānijas Latvijas Radio koris aicinājis piedalīties arī orķestri „Sinfonietta Rīga”.  

Koncertā Rīgas Domā 4. aprīlī piedalīsies solisti: Ieva Parša – soprāns, Sergejs Jēgers – kontrtenors, Jānis Kurševs – tenors, Daumants Kalniņš – baritons. Pie diriģenta pults – Sigvards Kļava.

Koncertu tiešraidē varēs noskatīties arī portālā www.riga2014.org.

Turpmākie cikla „Bahs. Pasija. Rīga” koncerti gaidāmi 11. aprīlī Sv. Pētera baznīcā (Baha „Mateja pasija”) un 18. aprīlī Sv. Jāņa baznīcā (Baha „Jāņa pasija”) .

Koncertcikls iekļauts „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Okeāna alkas”.

0 komentāri

Komentāru nav