Dokumentālās filmas „Teritorija Vija Celmiņš” pirmizrāde

Dokumentālās filmas „Teritorija <i>Vija Celmiņš</i>” pirmizrāde
Aleksandrs Grebņevs . Latviešu izcelsmes amerikāņu māksliniece Vija Celmiņa
07-04-2014 A+ A-
10. aprīlī plkst. 19.00 kinoteātrī „Splendid Palace” Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla „Tete-a-tete” un Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notiks dokumentālās filmas „Teritorija Vija Celmiņš” pirmizrāde. Filma veidota Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, producente Antra Cilinska, operators Aleksandrs Grebņevs.

Vija Celmiņa ir latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe, kura ieguvusi pasaules atzinību, pateicoties savam īpašajam rokrakstam – bezgalīgā plašuma (okeāns, zvaigžņotā debess, tuksnesis) atveidojumam. Viņas darbi iekļauti nozīmīgākajās modernās mākslas kolekcijās pasaulē, piemēram, Metropolitēna muzejā Ņujorkā, Pompidū centrā Parīzē u.c. Dokumentālā filma „Teritorija Vija Celmiņš” atklāj mākslinieces radošo procesu, kā arī viņas unikālo personību. Filmēšanas grupa Viju Celmiņu apmeklēja Ņujorkā un Longailendā, kur tai bija ne tikai ekskluzīva iespēja vērot mākslinieces darba procesu, bet arī tikties ar viņas domubiedriem un būt klāt Ņujorkas mākslas notikumos.

Par pieredzi, veidojot filmu, režisors Olafs Okonovs stāsta: „Vija ir unikāla, neatlaidīga, pat spītīga. Vienmēr ticējusi sev un nav baidījusies atrasties savrup. Gadu desmitiem viņa ir neatlaidīgi strādājusi un guvusi milzu panākumus. ASV sešdesmitajos gados māksliniecei sievietei, turklāt ienācējai, Amerikā bija ļoti grūti sevi pierādīt. Vija ir vērotāja, kas, manuprāt, ir latviska īpašība. Viņa vēro dabu: putnus, tuksnesi, jūru. Mākslā tas parādās kā iekšējs vērojums. Vija rada citu realitāti, kas sniedzas pāri prāta robežām.”

Dokumentālā filma „Teritorija Vija Celmiņš” un personālizstāde „Dubultā realitāte”, kas no 12. aprīļa būs skatāma aprīlī Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, notiek „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” programmas tematiskās līnijaas „Okeāna alkas” ietvaros.

Filma tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, ASV vēstniecības Latvijā, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un nodibinājuma „Rīga 2014” atbalstu. Sadarbības partneris: Green Print.

No 11. aprīļa filma tiks demonstrēta kinoteātrī „Splendid Palace”.

Filmas treileri var noskatīties šeit:

Interviju ar filmas producenti Antru Cilinsku „Uz viena plaukta ar Vorholu. Top filma par Viju Celmiņu” lasi šeit.

0 komentāri

Komentāru nav