Jauna veida telpa. Darbu sāk „Café Europa”

Jauna veida telpa. Darbu sāk „Café Europa”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Projekta „Café Europa” kuratore Rasa Šmite
No šīs piektdienas, 15. augusta, līdz pat 28. septembrim Spīķeru pagalmā ikviens varēs kļūt par Rīgas „Café Europa” piedāvātās vērienīgās jauno mediju kultūras centra „RIXC” organizētās pasākumu programmas, kuras uzmanības centrā būs māksla, zinātne un inovāciju tehnoloģijas, apmeklētāju. Lai noskaidrotu, kas īsti cilvēkus šeit sagaida, uz sarunu aicinājām projekta kuratori un mākslinieci Rasu Šmiti.

Sastapta Spīķeru pagalmā, kur vēl pirms dažām dienām spraigi risinājās „Café Europa” celtniecības darbi, Rasa skaidro, ka tas ir sadarbības projekts starp divām Eiropas kultūras galvaspilsētām – Rīgu un Beļģijas pilsētu Monsu, kas par Eiropas kultūras galvaspilsētu kļūs nākamgad. „Jau vairākus gadus mēs – „RIXC” un Monsas TechnocITé” – mēģinājām intensīvi sadarboties, lai īstenotu ideju, kā savienot divas Eiropas kultūras galvaspilsētas un kā to izdarīt, izmantojot tieši modernās tehnoloģijas. Tādēļ šis akcents ir tieši uz inovāciju.” Latvijas projektā tam tiks vēl pievienotas arī alternatīvās enerģijas tehnoloģijas un zinātne.

„Projekta pamatideja no iniciatoru puses Monsā bija: kā pilsētā radīt jauna veida telpu, kas nosaukta par „Eiropas kafejnīcu” un kas dotu iespēju savienoties, jo Eiropas kultūras galvaspilsēta nav tikai lokāls notikums, bet projekts, kas dāvātu iespēju sajust eiropeisko, taču – nepasniedzot to kā smagu mākslas un zinātnes pētniecību,” Rasa teic un atgādina, – projekts turpināsies sešas nedēļas, kuru laikā mākslinieki un mākslinieku grupas piedāvās visdažādākās lietas: radošās darbnīcas, 3D printēšanu, mākslinieku un zinātnieku sadarbības projektus, stāstot par bioloģiju, ūdeni, miglu un citām parādībām.

„Tas viss notiks šajā konteinerā,” Rasa stāstot rāda topošo būvi un smej, ka visi mākslinieki bijuši sajūsmā par faktu, ka viņiem projekta laikā uz šejieni jānāk kā uz darbu un jārunā ar sanākušajiem cilvēkiem. „Pasākumi notiks katru dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas, kad mainīsies ekspozīcija. Ikviens interesents varēs aplūkot nelielo tā brīža aktuālo ekspozīciju, pavērot, kā mākslinieki strādā, kā tiek testētas dažādas lietas,” viņa skaidro un palepojas, ka projekta organizatori nupat paši iegādājušies 3D printeri – ļoti smalku, aktuālu un modernu lietu –, tāpēc tagad paši jūtoties gluži kā apmāti: „Varam izprintēt visu, ko sirds vēlas; varam printēt ārā arī skaņas uz objektiem!” Projektā iesaistījušies franču, beļģu, Ziemeļvalstu un arī Latvijas mākslinieki, kuri projekta laikā piedalīšoties dažādos eksperimentos, kuros varēšot iesaistīties arī apmeklētāji, turklāt būšot ļoti labi saprotams, tieši kurās aktivitātēs. „Varēs vienkārši atnākt apskatīties, kas te notiek, kā arī gida vadībā visu izstaigāt un pavērot demonstrācijas, taču būs arī nedaudz padziļinātas dažu stundu vai dažu dienu ilgas darbnīcas.”

Savukārt no septembra skolu grupas tiek aicināts uz interaktīvām ekskursijām, kur ar mākslas palīdzību tiks iepazīstināti ar zinātni un inovācijām.

„Tas domāts tādēļ, lai jaunieši mēģinātu izprast, kas ir laikmetīgā māksla, ar ko tā atšķiras, ka tā atsaucas uz ļoti aktuālām un sociālām lietām.

Varbūt pat uz lietām, ar kurām mums pašlaik nav distances, tādēļ tās ir grūtāk ieraugāmas. Savukārt, ja caur mākslu var izprast zinātni vai kādas inovācijas un jaunas idejas, atkal parādās mākslas loma, kas šodien ir mainīga un aktuāla.”

Rasa stāsta, ka arī šajā projektā jau iesākto projektu „FOOOD” turpinās Gints Gabrāns, „Café Europa” apmeklētājiem piedāvājot Aizputes rezidencē tapušo ekspozīciju, turklāt mākslinieks piedomājis pie tā, lai apmeklētājiem viņa projekts šķistu interesants:

„Cilvēki paši varēs testēt, vai viņu organismā ir enzīmi, kas ļauj ēst papīru, jo Gintam bija stāsts par to, ka tālā nākotnē pārapdzīvotajā pasaulē mums būtu enzīmi, kas pārstrādā celulozi.”

Vēl septembrī paredzētas vairākas interesantas darbnīcas – piemēram, Edvīna van der Heida vadītā darbnīca par miglu, kas notiks kopā ar zinātniekiem un kurai pašlaik kopā ar Cietvielu institūta zinātniekiem top dažādi pārsteigumi. „Starp citu, pārsteigumi top arī lielākiem pasākumiem, kas iznāks ārpus konteinera – gan „Baltajā naktī”, gan „Pilsētas utopijas” pasākumā septembrī, kas varētu būt īpaši interesanti,” piebilst projekta kuratore, akcentējot, – esot padomāts arī par to, lai projekta apmeklētāji netālajā kafejnīcā „Dali” varētu padzert kafiju, arī Spīķeru pagalmā tikšot ierīkota improvizēta kafejnīca.

„Sestdien un svētdien, kad Rīgas svētkos ir īpaši bērniem veltīti pasākumi, aicināsim uz 3D darbnīcu par tiltiem, kas varētu būt ļoti interesanti. Kaut ko uzmodelēsim, kaut ko varēsim izdarīt ātri, kaut ko – lēni, un varbūt turpināsim drukāt visu nākamo nedēļu, pamazām izveidojot ekspozīciju,” par šīs nedēļas nogales aktualitātēm piebilst projekta kuratore. Viņasprāt, vienlaikus konteinerā varot atrasties un dažādām aktivitātēm nodoties aptuveni 30 cilvēku – kā smej Rasa, katram būs vieta ne tikai stāvēšanai, bet arī gulēšanai. „Rīga ir pirmā vieta, uz kuru „Café Europa” konteiners no Monsas ir atceļojis, tā ka tagad esam testēšanas un uzmanības centrā, kā mums te klāsies ar šo projektu. Turklāt jāņem vērā, ka šis ir bezmaksas pasākums, un katru nedēļas nogali būs īpašāki notikumi – vai nu prezentācijas, vai nu piedāvāsim vēl ko citu uztveramāku un baudāmāku – dažādus video, beļģu un latviešu videomākslinieku darbu demonstrācijas. Tā ka cilvēkiem jāseko līdzi mūsu aktualitātēm!” aicina Rasa Šmite.

Papildu informācija par „Café Europa” pieejama šeit.

0 komentāri

Komentāru nav