Diskusija par Stūra mājas nākotni. Ieraksts

Diskusija par Stūra mājas nākotni. Ieraksts
f64
13. oktobrī Stūra mājā norisinājās diskusija „Pārkrāsosim?”, kurā tika diskutēts par bijušās VDK ēkas turpmāko likteni, un to, vai turpinājums Eiropas kultūras galvaspilsētas projektiem var būt mūsu aktīvas piemiņas darbs gan Stūra mājā, gan ārpus tās. Piedāvājam apskatīties diskusijas ierakstu.

1. daļa:

2. daļa:

 

Diskusiju rīkoja nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar VAS „Valsts nekustamie īpašumi”.

Viens no „Rīga 2014” projekta „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014” mērķiem bija uzsākt plašāku diskusiju sabiedrībā par daudziem līdz šim neizrunātiem 20. gadsimta vēstures jautājumiem – par totalitārisma atstātajām sekām, totalitārās varas upuru piemiņas saglabāšanu, publiskas sarunu un diskusiju nozīmi mūsdienu politiskajā kultūrā, par to, kādā veidā saglabājamas un nododamas Latvijas iedzīvotāju atmiņas no notikumiem, kuros visa iepriekšējā gadsimta garumā bijusi iesaistīta Latvija.

Stūra māja Latvijas okupācijas piecdesmitgadē kļuva par totalitārās varas spilgtāko simbolu, un tā joprojām ir pagājušā – totālo karu, masu represiju un genocīda - gadsimta relikts mūsdienu Rīgā.

Diskusiju „Pārkrāsosim?” ievadīja priekšlasījumi par līdzīgu objektu darbību citās valstīs. „Stasi” muzeju Berlīnē pārstāvēja muzeja valdes loceklis Ūve Hillmers (Uwe Hillmer), savukārt Lietuvas Genocīda upuru muzeja darbību prezentēja Vilma Jozevičute (Vilma Juozeviciute). Latvijas Okupācijas muzeja vēsturniece Inese Dreimane stāstīja par projekta „Izstaigā Stūra māju” izaicinājumiem un atklājumiem.

Pēc priekšlasījumiem norisinājās diskusija, kuru vadīja „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe.

Ekspertu diskusijā piedalījās vēsturnieks Budapeštas Terora nama Pētniecības nodaļas vadītājs Tamašs Peters Baraņi (Tamás Péter Baranyi), Kaspars Zellis, kultūras mantojuma eksperts, arhitekts Pēteris Blūms, mākslinieks Kristaps Ģelzis, VAS „Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns, biedrības „Laikmetīgās kultūras NVO asociācija” pārstāve Solvita Krese, projekta „Stūra māja” gidu vadītāja Aija Abens, Eiropas vēstures nama Akadēmiskās darba grupas asistents Raivis Sīmansons, uzņēmējs Māris Gailis un politoloģijas students Roberts Rasums.

Jau ziņots, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas ekspozīcija „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014” atvērta līdz 19. oktobrim, piedāvājot bez maksas apmeklēt Okupācijas muzeja iekārtoto izstādi pirmajā stāvā, kā arī ekskursiju „Čekas pagrabos” gida pavadībā un piecas izstādes – „Draudzības (re)konstrukcija”, „Latvieša koferis”, „Par spīti visam”, „10 lietu stāsti par cilvēku un varu” un „Liktens lietu muzejs”, kas no dažādiem skatpunktiem traktē cilvēka un varas attiecības pagātnē, kuras joprojām iespaido mūsu šodienas apziņu. Stūra mājas ekspozīcija tapusi nodibinājumam „Rīga 2014” sadarbojoties ar Latvijas Okupācijas muzeju, biedrību „Mākslas telpa”, Latvijas Trimdas muzeju, Latvijas Naivās mākslas muzeju, kultūras un mākslas biedrību „Noass”, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju un SIA „Kinolats”.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas nodrošina tehnoloģisko atbalstu. Iespēju bez raizēm uzņemt apmeklētājus un piedāvāt vērtīgo ekspozīciju apskatei Stūra mājā nodrošina „Rīga 2014” oficiālais apdrošinātājs „ERGO”.

1 komentāri

Ivars

14.10.2014 09:55

Pārsteidz, kā RĪGA 2014 vadītāji var tik stulbi pasniegt informāciju. Projektā Izstaigā "Stūra māju"! vispār uzspļaut - kaut kādas norādes uz bilesuserviss par biļešu iegādi neesošām biļetēm, "Izstāde- bez maksas!", "Visu izstāžu apmeklējums - 5 EUR!". Ar līdzīgu nihilistisku attieksmi saskāros, kad Čiekurkalnā parks tika atklāts - Pirmdienā, plkst. 13:00! Nauda no Rīgas domes saņemta, kvalitāte, kā iztērēta, nekāda!