Izgaismo savu pilsētu! Sākta gatavošanās „Staro Rīga” līdzdalības akcijai

Izgaismo savu pilsētu! Sākta gatavošanās „Staro Rīga” līdzdalības akcijai
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Ar „Rīga 2014” biroja logu rotāšu ar krāsainām aplikācijām, spuldzītēm un mirdzošiem rotājumiem uzsākta aktīva gatavošanās šā gada festivāla „Staro Rīga 2014” līdzdalības akcijai, kurā aicināts piedalīties ikviens rīdzinieks un uzņēmums vai institūcija, karnevāliskās noskaņās izgaismojot savas mājas logus vai fasādi. Akcijā jau iesaistījušās vairākas organizācijas un valsts iestādes – kā ik gadu īpašus gaismas stāstus vēstīs Saeima un Ministru kabinets, bet pirmo reizi festivālā piedalīsies Finanšu ministrija un fonds „Mākslai vajag telpu”.

Kā jau iepriekš ziņots, festivāla „Staro Rīga 2014” lozungs ir „Rīgas karnevāls”, aicinot jaunās krāsās un gaismās pārvērst pašiem savu māju, biroju vai veikalu logus un ēku fasādes, izgaismoto objektu ievietojot interaktīvā kartē, kas būs pieejama „Staro Rīga” mājaslapā no 10. novembra. Svētku laikā notiks balsojums par labākajiem logu un ēku fasāžu noformējumiem. Visvairāk skatītāju atzinību ieguvušie gaismas svētku noformējuma autori saņems īpašas balvas. Tāpat Lāčplēša dienas un Latvijas Republikas proklamēšanas dienas noskaņās nodibinājums „Rīga 2014” aicina neaizmirst jau kopš Atmodas gadiem dzīvo tradīciju – svētku laikā iedegt logā sveci. Tāpat atgādinām būt atbildīgiem un rūpēties par ugunsdrošību, veidojot logu gaismas noformējumus.

„Vēlreiz gribu atgādināt, ka „Staro Rīga” laiks sakrīt ar Latvijas dzimšanas dienas svinībām. Tas ir laiks, kad vēlamies, lai svētkus svinētu visa Rīga, lai viss piepildītos ar tām jaukajām sajūtām, kas piedien dzimšanas dienai. Mūsu līdzdalības akcija ir domāta visiem rīdziniekiem, bez jebkādiem ierobežojumiem. Bieži vien nemaz nevajag daudz – mazliet izdomas, radošas pieejas, un ar ļoti vienkāršām metodēm mēs varam panākt, ka visa Rīga piedalās svētku karnevālā. Tas ir šīs akcijas tematiskais lozungs, un katrs nams, katrs dzīvoklis, katrs logs ir šā karnevāla dalībnieks. Mūsu mērķis „Staro Rīga” laikā ir padarīt pilsētu gaišu un krāsainu, kurā mēs paši jūtamies labi. Mūsu uzaicinājums ir pavisam vienkāršs – izgaismo savu pilsētu!” aicina nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

Pirmo reizi „Staro Rīga” piedalīsies fonds „Mākslai vajag telpu”, ar savu objektu Kaļķu ielā 1 turpinot aktualizēt tēmu par Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību Rīgā.

„Kā šobrīd zināms, mūsu mērķis ir vainagojies ar uzvaru un Laikmetīgās mākslas muzejs tiks celts. Taču tas nenozīmē, ka mums vairs nevajag runāt par tā nepieciešamību. Esam radījuši krāšņu instalāciju, un Latvijas valsts dzimšanas dienas laiks ir piemērots brīdis, kad par to runāt, jo mūsu mērķis ir muzeju dabūt gatavu uz valsts simtgadi 2018. gadā,” stāsta fonda pārstāve Katrīna Leiškalne.

„Esam radījuši mistēriju pašā Rīgas sirdī, pie Strēlnieku laukuma. Ēka Kaļķu ielā 1 kļūs par mākslas pasaules simbolu, kas atainos vairākus pasaulē zināmākos laikmetīgās mākslas muzejus,” stāsta Leiškalne, saglabājot intrigu un solot aizraujošu stāstu par laikmetīgās mākslas muzeju pieredzi pasaulē.

Kā ik gadu, festivālā „Staro Rīga” piedalīsies arī Latvijas Republikas Saeima, par to, kas šogad tiks vēstīts uz Jēkaba ielas 11. nama, stāsta Dana Naunika: „Šoreiz skatījāmies plašāk – ne tikai uz Rīgu, bet uz Eiropu. Karnevāls nozīmē ne tikai krāsas un pārvērtības, bet arī daudzveidību, kas ir viena no Eiropas vērtībām. Vēlamies vēstīt interesantu stāstu par dažādām lietām un idejām, un galvenokārt par mieru. Atnāciet uz Jēkaba ielu, uz Saeimas namu, un redzēsit, kā no mazas idejas izaug stāsts par mieru 24 oficiālajās Eiropas valodās.”

Savukārt Ministru kabinets turpinās jau pirms četriem gadiem aizsākto stratēģiju – ar gaismas objektu palīdzību vēstīt par Latvijas vērtībām un valstiskajiem simboliem.

„Šis gads būs veltījums Latvijas valsts ģerbonim. Jā, mēs visi zinām himnu un varam izstāstīt Latvijas karoga rašanās leģendu, bet ģerbonis šajā trijotnē ir kā pastarītis. Mūsu lielais uzdevums šogad ir izstāstīt mūsu valsts ģerboņa stāstu, atklājot nianses, kas, iespējams, daudziem ir nezināmas,” pauž Ministru kabineta pārstāve Ilze Pavlova.

Savukārt Finanšu ministrija, kas atrodas Vecrīgā, Smilšu ielā 1, gaismas festivālā piedalīsies pirmo reizi, interaktīvā objektā apspēlējot pozitīvās pārvērtības, ko Latvijai nes Eiropas Savienības fondu apgūšana.

„Viena no mūsu atbildības jomām ir Eiropas Savienības fondu plānošana un uzraudzība utt. Šogad festivāla „Staro Rīga” galvenā doma ir karnevāls, un, kā zināms, karnevālā pārvēršas cilvēku ārējais veidols, rodas jauni tēli. Tāpat, pateicoties Eiropas Savienības finansējumam, kas ir ārkārtīgi liels un būtisks Latvijas tautsaimniecībai, pārvēršas arī mūsu valsts – kļūst krāšņāka, sakārtotāka, ar labāku infrastruktūru utt. Šo ideju tad centīsimies atspoguļot uz Finanšu ministrijas ēkas sienas, turklāt tas būs ne tikai vizuāli baudāms objekts, bet ikvienam būs iespēja piedalīties tā pārveidošanā,” stāsta Finanšu ministrijas preses sekretārs Aleksis Jarockis.

Festivāla „Staro Rīga” laikā tiks atspoguļota 2015. gada pirmajā pusē gaidāmā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē.

Ar īpašiem gaismas simboliem līdzdalības akcijā iekļausies arī Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības sekretariāts, iezīmējot Latvijas Nacionālās bibliotēku kā Eiropas prezidentūras mītnes vietu.

„Jau pirms 16 gadiem akadēmiķis Jānis Stradiņš, aicinot dibināt Gaismas pils atbalsta biedrību, teica, ka Gaismas pils būs tēls, kas ienesīs Latviju Eiropā. Ir pagājuši 10 gadi, kopš Latvija ir Eiropas Savienībā, un šis gads būs apliecinājums mums kā pilnvērtīgai dalībvalstij, kas spēj vadīt Eiropas Savienības darbu. Tā būs arī iespēja apliecināt, ka Gaismas pils ir ne tikai bibliotēka, vēstures un kultūras simbols, bet arī jaunu pieredžu mijiedarbības vieta. LNB ir nonākusi pēdējā grāmata no iepriekšējās ēkas, un ir pienācis laiks tai iemirdzēties pilnā krāšņumā un atgādināt par svarīgo uzdevumu – prezidentūru Eiropas Savienības Padomē,” stāsta prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta pārstāve Lāsma Lapinska.

Jau ziņots, ka gaismas festivāls „Staro Rīga 2014” notiks piecas dienas no 14. līdz 18. novembrim. „Staro Rīga” norisināsies jau septīto gadu, tas ir lielākais gaismas festivāls Ziemeļeiropā un viens no gaidītākajiem notikumiem Rīgas kultūras dzīvē, ko ik gadu apmeklē vairāki desmiti tūkstošu cilvēku.

Šogad festivāls piedzīvos kvalitatīvi jaunu pakāpi, galvenie festivāla objekti būs starptautiski atzītas un īpaši festivālam veidotas videoinstalācijas, projekcijas, „mapping” un gaismu instalāciju objekti. Festivāla pamatprogrammā iekļauti Latvijas, Lietuvas, Anglijas, Francijas, Kanādas, Portugāles un citu valstu mākslinieku darbi. Tie būs starptautiski atzītu gaismas mākslinieku objekti no lielākajiem pasaules gaismas festivāliem, gan arī vairāki īpaši Rīgai veidoti starptautisko mākslinieku jaundarbi.

0 komentāri

Komentāru nav