Prieka un gaismas cirks no Portugāles „Staro Rīga 2014” programmā

Prieka un gaismas cirks no Portugāles „Staro Rīga 2014” programmā
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Viesnīca „Astor”, uz kuras fasādes „Staro Rīga” laikā darbosies „Gaismas cirks”
Viens no lielākajiem un tehniski iespaidīgākajiem gaismas festivāla „Staro Rīga 2014” objektiem būs portugāļu kompānijas „Ocubo” veidotais „Gaismas cirks” („Circus of Light”), kas visus piecus festivāla vakarus priecēs rīdziniekus un pilsētas viesus uz viesnīcas „Astor” (Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 10) fasādes.

Šis objekts jau pabijis dažādos gaismas festivālos pasaulē, bet Rīgai tiek personalizēts ar dažādiem pilsētai raksturīgiem tēliem – Melno kaķi, Sv. Pētera baznīcas Zelta gaili un Rīgas bebru. Īpaša vieta „Gaismas cirkā” ierādīta Rīgas kultūras gada partnerpilsētai Siguldai un tās iedzīvotājiem.

Kā par objektu stāsta Karola Purnelle (Carole Purnelle) no kompānijas „Ocubo”, tas ir fantāzijas cirks, kas dodas uz daudzām pilsētām.

„Pilsēta ir tumša, klusa, mēness virs tās ir skumjš, bet, ierodoties cirkam, visi pēkšņi kļūst priecīgāki, uzaust gaisma!” priekšnesuma saturu ieskicē Karola.

Līdz šim „Gaismas cirks” rādīts Lisabonā, Portugālē, Jeruzalemē, Izraēlā, bet pēc Rīgas tas dosies uz Apvienoto Arābu Emirātu pilsētu Šārdžu.

Fantāzijas cirka publiku veidota sadarbībā ar „Rīga 2014” partnerpilsētu Siguldu – sabiedrībā pazīstami siguldieši smiesies, priecāsies, baidīsies un brīnīsies no tumši sarkanās viesnīcas ēkas fasādes.

„„Ocubo” veido iesaistošos projektus, kas nozīmē, ka tajos allaž piedalās cilvēki. Uzskatām, ja neesam iesaistījuši projektā nevienu cilvēku, tas nav pabeigts. Tātad arī šajā projektā būs redzami īsti cilvēki no Latvijas, kuri tika filmēti, aplaudējot vai attēlojot bailes. Viņi ir integrēti „Gaismas cirkā” kā fantāzijas publika. Esam ļoti pateicīgi viņiem par piedalīšanos.” Karola ir gandarīta par šo sadarbību, jo, viņasprāt, ir ļoti būtiski objektu personalizēt un iekļaut tajā vietējai publikai atpazīstamus tēlus un personības.

Kopumā tie ir 24 siguldieši, gan pazīstami sportisti un mūziķi, gan sabiedrībā zināmi cilvēki, kuriem ir bijusi liela loma Siguldas kultūras procesos.

Aktīvu dalību filmēšanas un fotografēšanas procesā, kas notikusi Siguldā, fotogrāfa Jura Kilkuta vadībā ņēmušas arī iesaistītu personību ģimenes. Tādēļ „cirka publikas” vecuma amplitūda ir no diviem līdz 85 gadiem.

„Ocubo” pārstāve īpaši priecājas par izvēlēto ēku – 2012. gadā restaurēto 19. gadsimta eklektikas stilā ieturēto celtni. „Mums ļoti patika izvēlētā ēka, tā ir sarkanā, spēcīgā krāsā. Veidojot videomontāžu, ēkas arhitektūra ir ļoti svarīga. Vari ar to spēlēties, kā arī ir jātiek galā ar tās arhitektoniskajiem elementiem. Ēkas kantainā forma ir ļoti laba, ar tādu ir vieglāk strādāt. Pati ēka ir kā personāžs, kas spēlē lielu lomu katrā no mūsu stāstiem,” skaidro Karola.

„Mums ir būtiska publikas reakcija, veidojam objektus cilvēkiem, un mums ir svarīgi zināt, vai viņiem tas patika vai nē,” saka Karola, paužot cerību, ka arī rīdziniekiem un pilsētas viesiem „Gaismas cirks” sagādās prieku un liks pamatus turpmākai sadarbībai.

„Staro Rīga 2014” izpildproducents Mārcis Gulbis „Gaismas cirku” novērtē kā vienu no šā gada lielākajiem festivāla objektiem, kas spilgti ilustrē kopējo šā gada „Staro Rīga” sajūtu.

„Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā šis festivāls veic milzu lēcienu savā attīstībā un kļūst par patiešām lielu spēlētāju starp šāda veida starptautiskiem pasākumiem.

Mums ir izdevies uz Latviju atvest lielāko daļu no šobrīd pasaulē atzītākajiem māksliniekiem, kas strādā ar gaismas objektiem.

Viesnīcas „Astor” ēka būs viens no lielākajiem šā gada festivāla objektiem. Tas, ka šis objekts tiek īpaši pielāgots Rīgai, ir patiešām starptautiski nozīmīgi,” pauž Mārcis Gulbis.

„Arī tehniskajā ziņā šis festivāls attīstībā ir liels solis uz priekšu. Lai realizētu „Gaismas cirku”, no ārzemēm tiek vesti īpaši videoprojektori, no Vācijas ir pieaicināts video mapping konsultants. Arī visa festivāla realizācijā ir iesaistīta liela starptautiska komanda. Festivālā šogad ir tikai 22 objekti, un katrs no tiem ir īpašs, bet šis būs viens no lielākajiem.”

Jāpiebilst, ka „Staro Rīga 2014” laikā viesnīcas „Astor” restorāns piedāvās īpašu ēdienkarti, kā arī āra bufeti, kur iegādāties siltās uzkodas un dzērienus.

Jau ziņots, ka šogad gaismas festivāls „Staro Rīga 2014” notiks no 14. līdz 18. novembrim ik vakaru no plkst. 18.00 līdz 23.00. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā, piedzīvojot pozitīvu force majeure, gaismas festivāls pirmoreiz piedāvās plašu ārvalstu mākslinieku darbu skati un vērienīgā līdzdalības akcijā „Rīgas karnevāls” aicina ikvienu rīdzinieku iesaistīties pilsētas izgaismošanā.

0 komentāri

Komentāru nav