Berlīnes mūra krišanas 25. gadadienai veltītas filmas seanss un diskusija

Berlīnes mūra krišanas 25. gadadienai veltītas filmas seanss un diskusija
Publicitātes foto
05-11-2014 A+ A-
Kinoteātrī „Kino Citadele” 5. novembrī, pieminot 25. gadadienu kopš Berlīnes mūra krišanas, Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) Latvijā sadarbībā ar CPH:DOX un Dānijas kultūras institūtu piedāvā filmas „1989” bezmaksas seansu, kas notiks vienlaikus 59 kinozālēs visā Eiropā.

„Oskara” balvai nominētā dāņu režisora Andersa Estergārda (Anders Østergaard) un ungārietes Eržēbetas Rādžes (Erzsébet Rácz) dokumentālā filma „1989” piedāvā ieskatu augsta riska politiskajā spēlē, kas noveda pie „dzelzs priekškara” un attiecīgi – Berlīnes mūra – krišanas un ataino arī traģiskos cilvēku upurus, kas maksāja par politiskajiem lēmumiem.

Vēstures inscenējums „1989” stāsta par jauno tehnokrātu Miklošu Nēmetu (Miklós Németh), kurš kļūst par Ungārijas jauno premjerministru ar uzdevumu izglābt valsts sagruvušo ekonomiku. Lai glābtu budžetu, viņš nolemj nojaukt pārlieku dārgo robežas kontroles iekārtu. Jauns pāris no Austrumvācijas, dzirdot baumas par to, ka atvērusies Ungārijas robeža ar Austriju, pieņem lēmumu bēgt uz Rietumiem. Taču Nēmeta lēmums nepatīk daudziem ietekmīgiem valstsvīriem un komunisma reakcionāru vidū gan Ungārijā, gan citās socbloka valstīs. Jauno cilvēku pāris neko daudz nezina par politiķu spēlēm, taču kļūst par to upuriem, kad jaunais vācietis tiek nošauts uz robežas. Tomēr izrādās šā viena cilvēka nāve nospēlē lielu lomu tālākajā notikumu attīstībā, kas ietekmēja visu pasauli.

Filmas „1989” seansa sākums „Kino Citadele” plkst. 20.00 pēc Latvijas laika. To tiks ievadīs ar diskusija par 25 gadus senajiem notikumiem, kas izraisīja Berlīnes mūra krišanu. Diskusiju vadīs politologs un filozofs Gints Grūbe, piedalīsies politikas zinātnieks un publicists Ivars Ījabs un vēsturnieks, starptautisko norišu pārzinātājs Atis Lejiņš.

Pēc filmas skatītāji visā Eiropā un arī Latvijā varēs tiešsaistē uzdot jautājumus filmas režisoram Andersam Estergārdam, jo arī „Kino Citadele” kinozālē notiks tiešā pieslēgšanās studijai Kopenhāgenā. 

Atgādinām, ka no 2. līdz 12. decembrim pirmoreiz notiks Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas piedāvās plašu filmu un pasākumu programmu gan ārvalstu viesiem, gan vietējiem skatītājiem. Tieši pirms Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas Rīgā, Latvijas kinoprofesionāļi izmanto izdevību iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) laikā notiks arī Latvijas nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kinoakadēmijas balvai atlasīto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla „2Annas” īpaši „Riga IFF” sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, Rīgas Kino muzeja piedāvātā filmu skate „Kino 1914”, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – „Riga Meetings”.

0 komentāri

Komentāru nav