Ciklā „Latvijas Kods” izrādīs sešas dokumentālās filmas

Ciklā „Latvijas Kods” izrādīs sešas dokumentālās filmas
Publicitātes attēls
05-11-2014 A+ A-
Kinoteātrī „Splendid Palace” 5. novembrī plkst. 18.00 un 19.45 dokumentālo īsfilmu ciklā „Latvijas Kods” varēs noskatīties sešas dokumentālās filmas, liecina informācija kinoteātra mājaslapā.

Filmās tiek runāts par to, kas esam šodienas Latvijā – par mūsu sāpēm, prieku, problēmām un citām svarīgām lietām. Savu redzējumu filmās piedāvā režisori Līga Gaisa, Una Celma, Dzintars Dreibergs un Aija Bley, kā arī Alise Zariņa un Daina Zviedre.

Līgas Gaisas filma „Cukurvate, degunlāči un monocikls” ir stāsts par tiem, kuri mājo Rīgas cirkā, un par to, kas notiek ārpus manēžas, pirms un pēc notikusi tikšanās ar skatītāju zem cirka kupola. Filmā piedalās Rīgas cirka darbinieki un viesmākslinieki. Filmas režisore un producente ir L. Gaisa, operators – Gatis Grīnbergs, scenāriste – Lote Eglīte, skaņu režisors – Anrijs Krenbergs.

Unas Celmas un operatora Ulda Janča filma „Īsā diena” ir vizuāla eseja par vienu dienu kādā veco ļaužu pansionātā Latvijas pierobežā.

Filma iepazīstinās ar Vilni, Imantu, Albertu un Elizabeti un ļaus uzzināt par viņu pasauli, sapņiem un cerībām. „Viņi nav dažādu TV šovu varoņi, viņi nav veiksmīgie biznesmeņi un „Santas” grupas žurnālu varoņi. Mēs esam viņus nogrūduši pagaldē un izliekamies, ka viņu nav,” tēmas nozīmību akcentē filmas komanda un producente Dace Siatkovska. „Nepaļaujieties uz valsti, bet tikai uz sevi. Jūsu vienīgais kapitāls ir jūsu garīgā un fiziskā veselība!” filmas ideju pauž tās režisore.

Ar gluži pretējas intonācijas saukli – „Laukos cilvēks vienmēr izdzīvos!” – tiek pieteikta Dzintara Dreiberga režisētā un Ulda Cekula producētā filma „Lones soms”. Filmas veidotāji norādījuši, ka „šī nebūs jūsmīga filma par lauku eksotiku”, bet gan pārdomas rosinošs piemērs dzīves kvalitātes atkarībai no paša uzņēmības. Filmas režisors ir ne vien pētījis cilvēka grūtības iekļauties mūsdienu sabiedrībā un ekonomikā filmas „15 Young By Young” Latvijas stāstā, bet arī ieguvis maģistra grādu uzņēmējdarbībā.

„Lones soms” vēsta par bēgļu gaitās dzimušo Viktoru – uzņēmēju ar unikālu vērienu. Filmā bijušajā sovhoza ēdnīcā ir iebūvēts krogs, ceptuve, SPA, viesnīca un autoveikala bāze.

Lone ir dzīva – tajā nav bezdarba un ir 50 uzņēmēji, kas paši par sevi spēj parūpēties.

Filma „Re:starts” ir īpašs, komandas savstarpējā uzticamībā balstīts stāsts, kuru unikālu padara tā galvenā varone Elvita Ruka, kas vienlaikus ir arī filmas producente. Filmas varone ir pazīstama kā scenāriste un producente, grāmatu autore un ekstrēma ceļotāja, taču šajā filmā viņa redzama visdažādākajās lomās – kā māte, māsa, atraitne un līgava.

Filmas režisore Aija Bley akcentē, ka filma nav par E. Ruku. „Tas ir stāsts par sievieti, kas aktīvi risina konfliktus, sava sapņa – laimīgas dzīves – dēļ. Ar šo tēlu var asociēties jebkurš nobriedis cilvēks, kas zina, ko nozīmē uzņemties atbildību par sevi un sev tuviem cilvēkiem. Plašākā nozīmē šis ir stāsts par to, – ja vēlamies dzīvot sakārtotā valstī, mums ir jāsāk ar sevi, savas dzimtas sakārtošanu un jāpieņem valsts tāda, kāda tā ir, ar visu pagātni, pie kā neesam vainīgi, bet kuras seku ignorēšana šodien ir mūsu atbildība,” pastāstīja režisore. Filmas operators ir Andris Priedītis.

Alises Zariņas „Pēdējais zvans” aplūko valstiska mēroga problēmu – mazo lauku skolu slēgšanu.

Saņēmuši rīkojumu no pašvaldības par skolas slēgšanu, skolēni Mežvidu pamatskolā turpina mācīties, radoši izpausties un izklaidēties, bet – ar zināmu nolemtības pieskaņu. Stāstā tiek iezīmētas trīs māsas, kuru dzīve krasi mainīsies. Caur viņu ikdienu un mazajiem piedzīvojumiem filmas komanda – režisore, operators Toms Šķēle un producents Guntis Trekteris – mēģina saprast, ko īsti nozīmē sausais apgalvojums „lauki izmirst”, un saredz cerību.

„Nolēmām koncentrēties uz bērniem, pieaugušos maksimāli atstājot aiz kadra. Tā ir bērnu pasaule, bez drūmās nolemtības, ko reizi pa reizei varētu piešķirt kāds pieaugušā situācijas redzējums. Līdz ar to filma ir vērojums, mēs neizdarām secinājumus, mēģinām tuvināties bērniem, rādīt viņu vidi un viņu pasaules uztveri,” par filmu pastāstīja režisore.

Režisore Daina Zviedre un operators Jānis Katlaps darbu pie filmas „Vilciens pienāk 20:14” sāka pirms vairākiem gadiem, kad cerēja iemūžināt tirgotājus, kas vilcienos pārdod pildspalvas, avīzes, lukturīšus un citus dzīves sīkumus. Tā kā tad, kad filmas veidotāji sāka darbu pie filmas, tirgotāji vilcienos jau bija izskausti, filmā pētīts tas, ko cilvēki vispār vilcienos dara un kāpēc. „Tas kļuva aizvien interesantāk. Bija pavisam skaidrs, ka, lai arī visi sabiedrības slāņi nebrauc ar vilcienu, to dara ļoti spilgta un liela daļa Latvijas iedzīvotāju. Vilciens ir kā metāla kapsula, kurā var novērot, kas Latvijā notiek: dažādas profesijas, tautības un vērtības, kā arī kultūras slāņus,” stāsta filmas režisore. Filmas veidotāji jautā skatītājam – vai tāpat mēs izskrienam cauri dzīvei bez pieturām? Par ko īsti tikmēr domājam?

Seansā plkst. 18.00 tiks izrādītas filmas „Cukurvate, degunlāči, monocikls”, „Pēdējais zvans” un „Vilciens pienāk 20:14”. Savukārt plkst. 19.45 varēs redzēt filmas „Re: starts”, „Īsā diena” un „Lones soms”.

Ieejas maksa: 3,50 eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem, uzrādot apliecību – 3,00 eiro.

0 komentāri

Komentāru nav