Konference „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars”. Ieraksts

Konference „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars”. Ieraksts
Ievadot jauno Eiropas kultūras galvaspilsētas izstādi Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, piektdien, 14. novembrī, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicināja uz starptautisku zinātnisku konferenci „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars”, kurā piedalījās nozares speciālisti no Ēģiptes, Francijas, Zviedrijas, Lietuvas un Latvijas.

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” apskatāmā izstāde „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars” iezīmē Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas tematiskās līnijas „Dzintara ādere” starptautisko un īpaši seno dimensiju. Saskaņā ar leģendu slavenā Ēģiptes faraona Tutanhamona dārgumu vidū bija vairāki priekšmeti, kurus rotāja dzintars. Pēc baltiešu domām, tas varētu būt tieši Baltijas dzintars – Saules akmens, kas sargājis faraona ķermeni gan dzīves laikā, gan aizsaulē.

Lai īstenotu iecerēto projektu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ir aicinājis uz sadarbību Baltijas valstu, Polijas, Ēģiptes, Francijas un Itālijas muzejus, kuras rezultātā tika izveidota vērienīgā ekspozīcija divos „Rīgas Biržas” stāvos un divas grāmatas – izstādes katalogs un LNMM Senās Ēģiptes kolekcijas katalogs, kura zinātniskā redakcija tapusi kopdarbā ar Luvras Senās Ēģiptes antikvitāšu departamenta vadošajiem pētniekiem.

Izceļot starpkultūru dialoga un mantojuma saglabāšanas lomu, pirms izstādes atklāšanas organizatori piedāvā unikālu iespēju tuvāk uzzināt par dažādiem Senās Ēģiptes pētniecības aspektiem mūsdienās vadošo ēģiptoloģijas speciālistu redzējumā. Pēc īpaša aicinājuma uz Rīgu no Kairas ir atbraucis Misras Zinātņu un tehnoloģiju universitātes Arheoloģijas un tūrisma fakultātes dekāns, profesors Dr. M. A. Nurs El-Dins (M. A. Nur El-Din), kurš 14. novembrī muzeja rīkotajā starptautiskā zinātniskā konferencē iepazīstinās ar Kairas Nacionālā muzeja Senās Ēģiptes kolekciju un tās nozīmīgākajiem priekšmetiem.

Trīs referāti veltīti Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas muzeju Ēģiptes kolekcijām, to veidošanās vēsturei un izpētei. Karolīna Johansone (Carolina Johanson) no Pasaules kultūru muzeja Zviedrijā, Dr. Aldona Snitkuviene (Aldona Snitkuvienė) no M. K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja Lietuvā un mākslas zinātniece Baiba Uburģe no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ļauj salīdzināt ēģiptoloģijas attīstību un tradīcijas Baltijas valstīs un Skandināvijā, kā arī novērtēt krājumos iekļauto priekšmetu pārsteidzošo daudzveidību.

Izstādē apmeklētāju interesi piesaistīs kāds īpašs eksponāts – Merira skulptūra (Jaunā valsts, XVIII dinastija, Tutmosa IV laiks), kas glabājas LNMM Senās Ēģiptes kolekcijā. Francijas ēģiptologa, profesora Alēna Zivī (Alain Zivie) un Latvijas Universitātes profesora, ģeologa Valda Segliņa priekšlasījumi aplūkos divus būtiskus šī vēsturiskā artefakta izpētes aspektus – materiāla nozīmi un darba identitāti.

Konferences programma:

Senās Ēģiptes dārgumi Kairas Nacionālajā muzejā

Prof., Dr. M. A. Nurs El-Dins (M. A. Nur El-Din),
Arheoloģijas un tūrisma fakultātes dekāns,
Misras Zinātņu un tehnoloģiju universitāte, Kaira, Ēģipte


 

Rīgas Merira identitāte

Prof. Alēns Zivī (Alain Zivie), ēģiptologs,
franču arheoloģiskās misijas Bubasteonā vadītājs, Francija


 

Merira skulptūras akmens materiāla izpēte

Prof. Valdis Segliņš, ģeologs,
Latvijas Universitāte, Rīga, Latvija


 

Roberta Grenvila Geiera-Andersona kolekcija un Ēģiptes muzejs Stokholmā

Karolīna Johansone (Carolina Johanson),
Ēģiptes kolekcijas glabātāja, Pasaules kultūru muzejs,
Stokholma, Zviedrija


 

M. K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja Ēģiptes kolekcijas vēsture

Dr. Aldona Snitkuviene (Aldona Snitkuvienė),
M. K. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs, Kauņa, Lietuva


 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Senās Ēģiptes kolekcijas vēsture un izpēte

Baiba Uburģe, Ārzemju mākslas departamenta
Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja,
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga, Latvija

0 komentāri

Komentāru nav