Mākslas un amatniecības sadarbībai veltīta konference

Mākslas un amatniecības sadarbībai veltīta konference
Mārtiņš Otto, Rīga2014
No 19. līdz 21. novembrim Rīgā norisināsies starptautiska konference „Jaunrade un starpdisciplinārā sadarbība mākslā un amatniecībā”, kas papildinās „Rīga 2014” izstādes „Neparastās mežģīnes. Ažūrs mākslā un amatniecībā” programmu un būs veltīta mākslas un amatniecības jautājumiem.

19. novembrī konferencei, kas notiks viesnīcā „Radi un draugi” (Mārstaļu ielā 3, Rīgā). Sākums plkst. 9.00.

Konferencē uzstāsies deviņi starptautiskie mākslas un amatniecības speciālisti no Somijas, Igaunijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Francijas, Īrijas, Lietuvas un Itālijas. Latviju pārstāvēs mākslas zinātniece Helēna Demakova, dizainere Anita Grase, etnogrāfe Aija Jansone un profesors Jānis Zilgalvis. Eksperti dalīsies pieredzē un zināšanās par tradicionālo un laikmetīgo mūsdienu mākslā un amatniecībā, par kultūras mantojuma pārmantošanas un saglabāšanas pieredzi – tās pozitīvām un negatīvām tendencēm, par izaicinājumiem, jaunradi un starpdisciplināras sadarbības iespējām konkurētspējīgu mākslas un amatniecības darbu radīšanu mākslā, zinātnē, amatniecībā, uzņēmējdarbībā un citās jomās, kuru pirmsākums un iedvesmas avots meklējams tradicionālajā tautas vēsturē un kultūrā.

Darba valodas konferencē – angļu un latviešu valoda. Sinhronā tulkošana tiks nodrošināta visām lekcijām un prezentācijām.

Programma:

Plkst. 8.30 Dalībnieku reģistrācija

Plkst. 9.00 Konferences atklāšana

Plkst. 9.30 Marketa Lūtonena (Marketta Luutonen), Somijas Amatniecības organizācijas vadītāja (Somija). „Amatniecības kultūra Somijā”

Plkst. 9.50 Tīa Artla (Tiia Artla), Tallinas Universitātes Mākslas un Amatniecības institūta lektore (Igaunija). „Mežģīnes Igaunijas zemnieku kultūrā”

Plkst. 10.10 Anne Heina (Anne Hein), Tallinas Universitātes Mākslas un Amatniecības institūta lektore (Igaunija). „Knipelētu mežģīņu izgatavošanā nepieciešamas prasmes un loģika”

Plkst. 10.30 Kerstina Andersone (Kerstin Andersson), Åhlin Zviedrijas Amarniecības biedrības vadītāja (Zviedrija). „Zviedrijas rokdarbu organizācijas”

Plkst. 10.50 Solveiga Torgersena Gindere (Solveig Torgersen Grinder), Norvēģu tautas mākslas un amatniecības asociācijas padomniece izglītības jautājumos (Norvēģija). „Tendences un draudi tradicionālajā amatniecībā mūsdienās”.

Plkst. 11.10 Kafijas pauze

Plkst. 11.40 Helēna Demakova, Latvijas Mākslas akadēmija. Mākslas zinātniece (Latvija). „Mežģīnes tēlotāja mākslā – no attēlojuma līdz atsvešinājumam”

Plkst. 12.00 Anita Grase, Dizaina biroja „Dizains videi“ vadītāja (Latvija). „Dizains ar identitātes sajūtu”

Plkst. 12.20 Jānis Zilgalvis, Dr. arch., LZA īstenais loceklis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Arhitektūras daļas vadītājs (Latvija). „Koka mežģīnes – savdabīgs dekora elements”

Plkst. 12.40 Aija Jansone, LU Latvijas Vēstures institūts. Etnoloģijas nodaļas vadītāja (Latvija). „Vērtību sistēmas un pēctecības veidošanās procesi latviešu lietišķajā mākslā”

Plkst. 13.00 Pusdienas

Plkst.14.00 Katerīna Virasami (Catherine Virassami), Nemateriālais kultūras mantojums. Mākslas un amatniecības eksperts (Francija). „Franču mežģīņu izgatavošana, prakse un vērtības”

Plkst. 14.20 Natālija B Kolemana (Natalie B Coleman), modes dizainere (Īrija). „Mežģīnes 21. gs. iterācijas”

Plkst. 14.40 Terēze Jurkuviene (Terese Jurkuviene), Lietuvas Kultūras pētniecības institūts (Lietuva). „Mežģīnes lietuviešu tautas tērpos”

Plkst. 15.00 Elisa Guidi, Amatniecības, mākslas un tradicionālās amatniecības centra Toskānā galvenā koordinatore (Itālija). „Vērtības amatniecības sektorā, labākie prakses piemēri Toskānā un Itālijā”

Plkst. 15.20 Kafijas pauze

Plkst. 15.50 Informācija par ES struktūrfondu 3. mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas „INTERREG IV C 2007.–2013. gadam” projektu „INNOCRAFTS”

Plkst. 16.00 Diskusijas

Plkst. 17.00 Konferences noslēgums

“Rīga 2014” programmas izstāde “Neparastās mežģīnes” Rīgas Sv. Pētera baznīcā ir skatāma līdz 2015. gada 18. janvārim. Tā atspoguļo mākslinieku, dizaineru un amatnieku darbus, kas ir tapuši iedvesmojoties no tradicionālām tēmām un motīviem. Seni, jauni, autentiski, ietekmējušies no citu tautu kultūrām, smalki, un ne tik smalki darinājumi – tāds ir ažūro lietu spektrs izstādē.

Izstādē piedalās dažādu žanru mākslinieki, dizaineri, tautas lietišķās mākslas studiju meistari, amatnieki no 12 valstīm, tostarp 25 autori no Somijas, Vācijas, Norvēģijas, Bulgārijas, Anglijas, Francijas, Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas, Īrijas, Gruzijas un 81 autors no Latvijas.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav