Stokholmā notiks filmas „Sapņu komanda 1935” pirmizrāde

Stokholmā notiks filmas „Sapņu komanda 1935” pirmizrāde
Publicitātes foto . Kadrs no filmas „Sapņu komanda 1935”
14-11-2014 A+ A-
17. novembrī pulksten 17.30 Stokholmas vecākajā kinoteātrī „Zita” tiek rīkots kārtējais Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākums, vēsta Ārlietu ministrijas mājaslapā pieejamā informācija.

Šoreiz Latvijas vēstniecība Zviedrijā sadarbībā ar Zviedrijas Basketbola federāciju, Latvijas Basketbola savienību un filmas „Sapņu komanda 1935” veidotājiem pulcē Zviedrijas sabiedrību, lai runātu par to, kas vieno pirmos Eiropas čempionus basketbolā un Zviedrijas latviešus.

1958. gadā sporta klubs „Rīga” kļuva par Zviedrijas vīriešu basketbola čempioniem. Komandā spēlēja tikai trimdas latvieši. Togad pastāvēja iespēja, ka Eiropas komandu čempionu sacensībās varētu tikties divas komandas ar nosaukumu „Rīga” – Stokholmas SK „Rīga” un „ASK Rīga”. Toreiz Zviedrijas latvieši atteicās spēlēt pret Ungārijas klubu, jo nevēlējās doties uz PSRS okupētajām teritorijām, tāpēc SK „Rīga” tika ieskaitīts zaudējums un abas latviešu komandas savā starpā nespēlēja.

Ierodoties Zviedrijā 1944. un 1945. gadā, mūsu tautieši atklāja, ka zviedri nepazīst basketbolu. Latviešu un igauņu kopienas aizsāka basketbola tradīcijas Zviedrijā. Spēles noteikumi tika tulkoti zviedru valodā no latviešu valodas. Zviedrijas Basketbola federācijas prezidents 30 gadus bija latvietis Ali Strunke. Latviešu ietekme Zviedrijas basketbola tapšanā un vēsturē ir milzīga. Latviešu sieviešu komanda „Daina” divreiz bijusi Zviedrijas čempione. Fotogrāfs Fricis Forstmanis pagājušā gadsimta 50.– 60. gados bija galvenais Zviedrijas basketbola fotogrāfs. Vairāki Zviedrijas latvieši bijuši dažādu Zviedrijas komandu treneri un starptautiska mēroga tiesneši, kā arī spēlējuši Zviedrijas valstsvienībā. Šādu interesantu stāstu ir bezgala daudz.

Latvijas vēstnieks Gints Jegermanis panācis vienošanos ar Zviedrijas Basketbola federācijas (ZBF) un Latvijas Basketbola savienības (LBS) vadību, ka 17. novembrī Stokholmas kinoteātrī „Zita” tiks rādīta filma „Sapņu komanda 1935”. Pasākumu ievadīs vēstnieks Jegermanis, LBS un ZBF vadība. Turpinājumā notiks saruna par to, kā tapa sporta klubs „Rīga”, tiks intervēti tā laika notikumu liecinieki un līdzdalībnieki. Savukārt filmas „Sapņu komanda 1935” veidotājs Aigars Grauba pastāstīs par filmas tapšanu un nozīmi.

Šajā pasākumā paredzēta ne tikai Zviedrijas preses klātbūtne, bet arī Zviedrijas politiķu un sabiedrības dalība. Piedalīsies arī daudzi latvieši, kas savulaik spēlēja basketbolu Zviedrijā, bija basketbola tiesneši un treneri.

Pasākuma gaitā tiks izlozētas divas biļetes uz Eiropas čempionāta basketbolā vīriešiem atklāšanas spēli 2015. gadā Rīgā. Izlozes uzvarētājs iegūs arī divas „airBaltic” biļetes lidojumam uz šo spēli.

0 komentāri

Komentāru nav