Ar festivālu noslēgsies projekts „Rīgas dzejas karte”

Ar festivālu noslēgsies projekts „Rīgas dzejas karte”
Publicitātes foto
Noslēdzot Eiropas kultūras galvaspilsētas projektu „Rīgas dzejas karte”, apvienība „Orbīta” 11. decembrī plkst. 18.00 piedāvās plašu koncertu, kurā dzeja tiks demonstrēta kā līdzeklis daudzveidīgām muzikālām skatuves izpausmēm.

Pasākumā, kas notiks Ģertrūdes ielas teātrī, piedalīsies muzikālās dzejas apvienības no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Vācijas un Krievijas. Ieeja par ziedojumiem.

„Līdz šim visos projekta „Rīgas dzejas karte” posmos dzeja tika izmantota kā līdzeklis, lai aprakstītu Rīgu, taču šoreiz vēlējāmies ienest dzeju kā aktuālu notikumu Rīgas kartē,” tā pasākumu raksturo „Orbītas” pārstāvis Artūrs Punte. Šādā veidā dzeja nevis veras pagātnē, bet gan tagadnē parāda ko nebijušu. Dalībai festivālā atlasīti dzejnieki, kuri strādā pie sava skatuviskā tēla un savieno dzeju ar mūziku.

„Ņemot vērā priekšnesumu daudzveidību, pasākumu pat varētu saukt par vienas dienas festivālu."

Vairāki koncerta programmā iekļautie mākslinieki Rīgas publikai jau ir zināmi, taču daudzi Latvijā līdz šim nekad nav uzstājušies. Kopumā vakara gaitā uz skatuves kāps deviņi muzikālie dzejas kolektīvi. Igauniju pārstāvēs apvienība „Paranoia Publishing Group Ltd.”, kuras sastāvā darbojas dzejnieks, mūziķis un performanču mākslinieks Kiwa Noid. Viņu performancē piedalīsies arī dvīņumāsas Agnese un Madara Rutkēvičas.

Lietuviešus pārstāvēs audiovizuālās dzejas grupa „AVaspo:7”. Grupa, kuras līdere ir dzejniece un dramaturģe Gabriele Labanauskaite (Gabrielė Labanauskaitė), sadarbojas ar dažādiem māksliniekiem, lai radītu aktuālas dzejas un video instalācijas.

Somijas radošo vidi pasākumā demonstrēs muzikāli poētisks duets, kuru izveidojis gleznotājs un mūziķis Sandors Vali (Sándor Vály) kopā ar dzejnieku, izdevēju un Tamperes dzejas festivāla rīkotāju Jiski Ihalainenu (Jysky Ihalainen).

No Krievijas Rīgā ieradīsies divas apvienības. Viena no tām ir 2005. gadā radītais konceptuālais muzikālais projekts „Neapzinātās mūzikas studija” („Студия Неосознанной Музыки”), kurā šo gadu laikā bijuši iesaistīti daudzi cilvēki, radot plašu muzikālo spektru. Otra radošā apvienība – viens no 21. gadsimta spilgtākajiem krievu dzejniekiem Andrejs Rodionovs (Андрей Родионов) un Krievijas elektroniskās mūzikas veterāni „Ёлочные игрушки”. Savukārt Maskavā dzimušais dzejnieks, spoken word mākslinieks un izglītojošo lekciju autors Aleksandrs Deļfinovs (Александр Дельфинов) nu jau daudzus gadus dzīvo Berlīnē, tāpēc šoreiz pārstāvēs Vāciju.

Pasākumā piedalīsies arī mākslinieki no Latvijas. Jēkabs Nīmanis un Varis Piņķis demonstrēs performanci pēc Jaunā Rīgas teātra izrādes „Klāvs” motīviem ar Klāva Elsberga dzeju.

Tāpat apmeklētājiem būs iespēja ieklausīties „Rīgas dzejas kartes” pasākumos jau satiktu mākslinieku – dzejnieka Semjona Haņina un kontrabasista Staņislava Judina, kā arī apvienības „Vārda vibrācija” – izpildījumā. Koncertā piedalīsies arī Viktors Keino (VJ Wickiss).

Koncerts – festivāls plānots no plkst. 18.00. Apmeklētāju ērtībai Ģertrūdes ielas teātra (Ģertrūdes ielā 101a) otrajā stāvā būs iespējams iestiprināties ar ēdieniem un dzērieniem. Tā kā pasākuma kopējais garums paredzams ap sešām stundām un tas notiks brīvā formā, apmeklētāji pievienoties aicināti jebkurā brīdī. Visiem ārvalstu priekšnesumiem tiks nodrošināti titri latviešu valodā.

Projekts „Rīgas dzejas karte” tiek īstenots Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros. Tas iesaista vietējos un ārzemju māksliniekus, kuri ir ieinteresēti dažādos žanros un formās apvienot dzejas tekstu un pilsētas vidi. Divarpus gadu laikā notikušas vairāk nekā 10 izstādes un pasākumi, kuros darbi demonstrēti. Līdz šā gada beigām radītie darbi vai to apraksti un vizualizācijas tiks iekļautas digitālā Rīgas kartē, kas būs ikvienam pieejama tiešsaistē.

„Rīgas dzejas kartes” koncerts top ar Valsts kultūrkapitāla fonda un nodibinājuma „Rīga 2014” atbalstu. Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav