„Rīgas Biržā” apskatāms unikāls agrīnās renesanses meistardarbs

„Rīgas Biržā” apskatāms unikāls agrīnās renesanses meistardarbs
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Līdz 2015. gada 25. janvārim mākslas muzeja „Rīgas Birža” Venēcijas zālē būs apskatāma unikāla 15. gadsimta sākuma itāļu mākslinieka Džentiles da Fabriāno glezna „Pazemības Dievmāte” no San Mateo Nacionālā muzeja Pizā, Itālijā.

Džentile da Fabriāno (Gentile da Fabriano, ap 1370–1427) ir itāļu agrīnās renesanses laika gleznotājs, kurš savā daiļradē saglabā spēcīgu, izkoptu gotiskās mākslas tradīciju. Viņa dzimtā Fabriāno pilsētiņa ir ieslēpta pakalnos starp Romu un Florenci, netālu no Perudžas. Kā ceļojošs mākslinieks Džentile iepazīst Itāliju, uzturas un glezno turīgu cilvēku mājās Markē, Umbrijā, Lombardijā, kā arī Venēcijā, Florencē, Sjēnā, Orvjeto un Romā.

Pamatojoties uz izpētītajām stilistiskajām līdzībām meistara dažādu radošo posmu darbos, tiek uzskatīts, ka glezna „Pazemības Dievmāte (La Madonna dell'Umiltà)”, kas glabājas San Mateo Nacionālajā muzejā Pizā, ir attiecināma uz Florences periodu.

San Mateo Nacionālā muzeja kolekcijā „Pazemības Dievmāte” atrodas kopš 1893. gada. Mazais izmērs liecina, ka mākslas darbs sākotnēji piederējis kādam privātam īpašniekam – pasūtītājam. Pastāv viedoklis, ka tas varēja būt Alemanno Adimāri (Alemanno Adimari), bijušais Pizas arhibīskaps.

„Pazemības Dievmāte” simboliski parāda tuvināšanos laicīgajai dzīvei. Madonna ir attēlota, sēžot uz zemē nolikta spilvena, – tātad iespējami tuvu šai pasaulei. Džentiles da Fabriāno interpretācijā gandrīz vai pretēji ierastajam šīs tēmas risinājumam, ir uzkrītoši akcentēta materialitāte, atklājas autora neparastā un nenoliedzami talantīgā aizrautība ar audumu un dārgakmeņu gleznošanu.

Šo brīnišķo un reizē vienkāršo darbu San Mateo Nacionālais muzejs Pizā šobrīd ir atvēlējis mūsu kopīgam Ziemassvētku priekam. Ar pazemību un mīlestību baudīsim skaistu glezniecību.

0 komentāri

Komentāru nav