„Rīga 2014” projektiem četri „Kilogrami kultūras”

„Rīga 2014” projektiem četri „Kilogrami kultūras”
Publicitātes attēls
22-02-2015 A+ A-
Sestdienas, 21. februāra vakarā Latvijas Radio 1.studijā tika pasniegtas Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvas „Kilograms kultūras”. No kopā septiņām konkursa kategorijām četrās laurus plūca „Rīga 2014” projekti, saņemot attiecīgi četrus kilogramus kultūras.

Par „Gada notikumu kultūrā” atzīta 8. Pasaules koru olimpiāde, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notika no 9. - 19.jūlijam, pulcējot Rīgā vairāk kā 27 000 koristu no 73 pasaules valstīm. Pateicoties dziedātājiem no visas pasaules, Rīga kļuva par Pasaules koru galvaspilsētu, piepildot diriģenta Imanta Kokara sapni par Latviju kā pasaules koru lielvalsti. Vairāk lasi singriga.lv.

Žūrijas īpašo balvu saņēma „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Brīvības iela” projekts „Stūra māja. Lieta nr. 1914/2014”.

„Stūra māja” šogad pirmo reizi vēra durvis apmeklētājiem, raisot plašu sabiedrības interesi par pašas ēkas un VDK darbības vēsturi Latvijā, kā arī cilvēku likteņiem, ko tā ietekmējusi. Laika posmā no 2014. gada 1. maija līdz 19. oktobrim Stūra mājā bija atvērtas piecas tematiskās izstādes par cilvēku un varu, ik dienu notika ekskursijas, kā arī tika organizētas konferences, diskusijas, piemiņas pasākumi, teātra izrādes. Pateicoties šai „Rīga 2014” iniciatīvai un sadarbībai ar Okupācijas muzeju, LR Kultūras ministriju, 2015. gadā ēka no jauna tiek atvērta apmeklētājiem, piedāvājot Okupācijas muzeja organizētās ekskursijas un ekspozīciju. Vairāk lasi šeit! 

Kategorijā „Mūzika” kilogramu kultūras saņēma lielkoncerts „Dzimuši Rīgā”, kas uz vienas skatuves pulcēja spožākos Latvijas māksliniekus, kuru vārdi skaļi izskanējuši uz lielākajām skatuvēm visā pasaulē. Koncertā piedalījās Maija Kovaļevska, Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš, Miša Maiskis, Baiba Skride, Iveta Apkalna, Vestards Šimkus, Raimonds Pauls un Laima Jansone, kā arī Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un diriģents Māris Sirmais, kamerorķestris Kremerata Baltica. Orķestri diriģēja Andris Poga. Koncertu noskatījušies miljoniem skatītāju visā Eiropā.

Balvas „Kilograms kultūras” pasniegšanas ceremoniju ievadīja un kā pirmā tika nosaukta kategorija „Vizuālā māksla”, kurā balvu saņēma Pirmajam pasaules karam veltītā izstāde „1914”, kas notika LNMM izstāžu zālē „Arsenāls” no 2014. gada janvāra līdz aprīlim. Izstāde bija „Rīga 2014” programmas atklāšanas notikums, stāstīja par kara tēmu caur mākslas prizmu, piedāvājot apskatei un pārdomām 340 mākslas darbus, kas tapuši 11 valstīs, kuras Pirmā pasaules kara rezultātā ieguva neatkarību. Darbi uz Rīgu bija ceļojuši no 17 dažādiem Eiropas mākslas muzejiem. Izstāde pulcēja rekordlielu apmeklētāju skaitu, vairāk nekā 15 000.

„Kilogramam kultūras” bija nominēti arī citi „Riga 2014” programmas projekti:

  • Kategorijā „Vizuālā māksla” izstādes: Vijas Celmiņas personālizstāde „Dubultā realitāte” muzejā „Rīgas birža” un izstāde „Sarkandaugavas dārzs” Rīgas psihoneiroloģijas un narkoloģijas centrā.
  • Kategorijā „Pārsteigums” opera- lekcija „Mihails un Mihails spēlē šahu” (komponists K. Pētersons, librets – S. Timofejevs, rež. V. Meikšāns) un izrāžu cikls „Šengenas zonas spožums un posts” ar četrām Eiropas jauno režisoru izrādēm Latvijas Nacionālajā teātrī.
  • Kategorijā „Notikums” nominēti arī vērienīgais Rīga 2014 atklāšanas notikums „Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde” un Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu noslēdzošais „Rīgas kino mēnesis”, kas norisinājās decembrī „Eiropas kino mēneša” ietvaros, kad Rīgā tika pasniegta arī Eiropas kinoakadēmijas balva.

0 komentāri

Komentāru nav