Esplanādē ieskandina 2014. gada Pasaules koru olimpiādi

Esplanādē ieskandina 2014. gada Pasaules koru olimpiādi
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Kopkora un komponista Mārtiņa Brauna izpildījumā Esplanādē skan „Saule, Pērkons, Daugava”
Šodien, 5. jūlijā, radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014” tika simboliski atklāta laika skaitīšana līdz grandiozajam koru dziedāšanas pasākumam – Pasaules koru olimpiādei –, kas 2014. gadā no 9. līdz 19. jūlijam notiks Rīgā.

„Latvija ar prieku un lepnumu gaida Pasaules koru olimpiādes dalībniekus, tādējādi piepildot latviešu dižgara Imanta Kokara sapni par Pasaules koru olimpiādes norisi Latvijā. Zīmīgi, ka tieši šobrīd, kad XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos esam aizvadījuši kārtējos spilgtos koru karus, sākam gatavoties jaunām, vēl izaicinošākām koru sacensībām no visas pasaules,” pasākuma atklāšanā pauda kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende.

Savukārt Vācijas kultūras organizācijas „Interkultur” (Pasaules koru olimpiādes rīkotāji) prezidents Ginters Tīčs (Günter Titsch) akcentēja:

„Latvijā dziedāšana nav tikai valsts neatkarības simbols, tā ir arī katra cilvēka neatņemama dvēseles daļa. Rīga ir izcila vieta, kur rīkot lielākās pasaules koru sacensības.”

Pirms ierakstīt videosveicienu visiem potenciālajiem Pasaules koru olimpiādes dalībniekiem, starptautiskais kopkoris, kurā apvienojās pērnā gada PKO laureāti – koris „Sōla”, vokālā grupa „Latvian Voices” –, jauktais koris no Krievijas pilsētas Uļjanovskas, Spāņu koris no Lībekas (mākslinieciskais vadītājs Andis Paegle, Vācija) u. c. Pasaules koru olimpiādes mākslinieciskā vadītāja Romāna Vanaga vadībā, pavadījumu spēlējot komponistam Mārtiņam Braunam, atskaņoja viņa dziesmu „Saule, Pērkons, Daugava”. Atgādināsim, ka tieši šo dziesmu R. Vanags apņēmies iemācīt visiem nākamā gada PKO dalībniekiem.

 

Pasākumā sastaptie jaunieši no Uļjanovskas kora stāstīja, ka, gatavojoties pašlaik Rīgā notiekošajiem Dziesmu svētkiem, apguvuši trīs dziesmas latviešu valodā: „Saule, Pērkons, Daugava”, „Gaismas pils” un Ērika Ešenvalda „Dvēseles dziesmu”. „Latviešu valoda ir ļoti grūta, tomēr šīs dziesmas mums izdevās iemācīties! Un ceram arī nākamgad piedalīties Pasaules koru olimpiādē, kas notiks Rīgā. Protams, ja vien mūs kāds uzaicinās,” pauda dziedātāji.

 

Šovakar Doma laukumā, svētdien Mežaparka Lielajā estrādē un, iespējams, arī nākamā gada Pasaules koru olimpiādē piedalīsies latviešu diriģenta Anda Paegles un viņa kolēģes Guntas vadītais Spāņu koris no Vācijas pilsētas Lībekas. „Esam divi latviešu diriģenti, kas nonākuši Lībekā, un kopīgi vadām vienu kori. Kori 1995. gadā dibināja diriģents no Ekvadoras, un interesanti, ka tas izveidojās no spāņu valodas kursiem, jo – valodu vieglāk ir iemācīties dziedot.” Pārsvarā kora repertuārā ir spāniski runājošo valstu un Latīņamerikas autoru dziesmas, bet kopš brīža, kad kora vadību pārņēma Andis un Gunta, repertuārā skan arī latviešu un arī somugru dziesmas. „Ļoti cerējām, ka varēsim piedalīties Dziesmu svētkos, un tā arī ir noticis,” priecājas Andis.

Taujāts, ko Latvijai nozīmē fakts, ka nākamgad šeit risināsies PKO, komponists Ēriks Ešenvalds (viņš ir arī Rīgā notiekošās PKO himnas „My song” autors) atbildēja:

„Man šķiet, ka ar tām dziedāšanas tradīcijām, kādas izkopusi Latvija, šis ir pilnīgi loģisks solis, ka Pasaules koru olimpiāde beidzot ir atnākusi uz Latviju.

Kad Amerikā šopavasar satiku komponistu Mortenu Lauridsenu (arī viņš nākamgad būs PKO viesis – red.), teicu: Morten, tiekamies Rīgā! Viņš teica: jā! Tā nu mēs nākamgad tiksimies.”

 

Savukārt diriģents Mārtiņš Ozoliņš uzskata, ka PKO ir vēl viena iespēja Latvijas koriem parādīt sevi: „Zinu, ka ļoti daudzi kori jau ir pieteikušies, un nākamgad vēlreiz sevi varēs parādīt pasaules kontekstā. Būsim atklāti: nokļūt uz citur notiekošo olimpiādi būtu ļoti grūti, bet šajos apstākļos, kad olimpiāde notiek pie mums, tā būs brīnišķīga iespēja. Būtu grēks nepiedalīties!” Viņaprāt, „Arēna Rīga” ir pilnīgi piemērota, lai tur nākamgad notiktu Pasaules koru olimpiādes sadziedāšanās lielkoncerts un lai tur varētu veidot arī citus lielus un svarīgus pasākumus. Brīvā daba, protams, piestāv Dziesmu svētkiem, bet mēdz gadīties dažādi laikapstākļi, tāpēc šī lielā telpa ir ideālākā vieta, kur pulcēties šādos koncertos.”

Pasaules koru olimpiāde Rīgā notiks Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros no 9. līdz 19. jūlijam, kad 20 000 dalībnieku no 70 valstīm sacentīsies konkursa 29 kategorijās. Kategoriju skaitā ir arī sakrālā mūzika, tautas mūzika, džezs, laikmetīgā mūzika u. c.

Papildu informācija par Pasaules koru olimpiādes norisi un iespēju Latvijas koriem pieteikties atrodama oficiālajā mājaslapā un Vācijas organizācijas „Interkultur” mājaslapā.

Visplašākā informācija par nodibinājuma „Rīga 2014” pasākumiem ir pieejama šeit:

0 komentāri

Komentāru nav